Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ÇAMŞIH CUMHURİYET İLAN ETMİŞ PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Perşembe, 03 Mart 2011 20:55
ÇAMŞIH CUMHURİYET İLAN  ETMİŞ 

Çamşıh Cumhuriyeti denildiğinde bu da nereden çıktı demeyin. Yeniden cumhuriyet kurmuyor veya Çamşıh’ının birliğini veya gücünü abartarak amacı ile böyle yazmıyorum. İnanmayacaksınız ama 1913 yılında Çamşıh’ta cumhuriyet kuruldu. Osmanlı Devleti döneminde Cumhuriyet akımı Aleviler arasında çok yaygındı. Hemen hepinizin bildiği gibi 1919 yılında Atatürk Anadolu’yu gezip destek aradığında en son Hacı Bektaş Veli Dergahını uğradı. Bir gün orada misafir oldu ve orada gerek ülkemizi işgal eden Devletlere karşı ve gerekse de onun işbirlikçisi Osmanlı Devletine karşı Alevilerin tam desteğini aldı. Atatürk Dergahta iken dergah lideri Atatürk’ten Osmanlı Devletini yıkıp yerine Cumhuriyet kurmasını önerdi ve bu şartla kendisine destek olacaklarını söyledi. Atatürk de “Zamanı gelince ve aramızda kalmak kaydı ile” diyerek mesajı aldı. Bilindiği gibi Atatürk Cumhuriyeti kurduğu zaman bir gün önceki akşama kadar İsmet İnönü’ye dahi söylemedi. Baskın bir kararla bir günde cumhuriyeti kurdu.

1913 yılında Çamşıh büyükleri bir araya gelerek Osmanlı Devletinden ayrılarak Camşıh Cumhuriyeti kurmaya karar verdiler. Cumhuriyetin sınırları ilk planda Divriği, Zara, Hafik, Kangal ve İmranlı ilçeleri olarak belirlendi.
Gaygısız köyünden Akgo ağa Cumhurbaşkanı, Şahin köyünden Hacı ağa Başbakan, Mamoağa köyünden Esef ağada Genelkurmay başkanı olarak atandı. Çamşıh’ta Cumhuriyet kurulduğu haberi üzerine Osmanlı ordusu Çamşıh’ına yöneldi ve Kangal’a kadar geldi. Savaş döneminde Kangal önemli bir buğday ambarıydı. Kangal ağasının da bundan dolayı Osmanlı Devleti üzerinde güçü çok fazlaydı. Gelen Osmanlı ordusunu böyle bir şey yok diyerek Kangal’da durdurdu. Çamşıhlılarla Osmanlı Devletini anlaştırdı. Buna göre Çamşıhlılar Cumhuriyet kurma düşüncesinden, Osmanlı Devleti de askeri hareket yapmaktan vazgeçti. Böylece birkaç ay hayatta kalan Cumhuriyet yok oldu. Zaten bir sürü cephede savaşan ve iç kargaşalıklarla uğraşan Osmanlı Devleti kendisine yeni bir cephe açmamak için askere hareket düzenlemedi. Bu olay Çamşıh tarihinde olduğu gibi ülkemiz tarihinde de çok önemli bir yere sahiptir. Hatta dünya tarihinde örneğin belki bulunmayan veya da çok ender bulunan bir olaydır. Cumhuriyet düşüncesi Atatürk’ün en yakın arkadaşlarının dahi aklından geçmezken, hatta o dönemde devletin önde gelenlerinin belki de hepsine yakınının ismini söylemeye cesaret edemediği Cumhuriyet düşüncesinin Çamşıhlılar tarafından benimsenmesi, hayata geçirilmek istenmesi biz torunları için büyük bir onurdur. Bundan sonra da Çamşıhlılar olarak bizlere düşen görev her zaman çağdaş, ilerici ve aydın olmaktır. Gözümüz ortaçağın karanlığına doğru değil, aydınlık yarınlara doğru olmalıdır.
Yazan
Av. İsmail Metin

Eski Sitemizden alıntıdır.

 
Son Güncelleme: Cuma, 03 Mayıs 2013 08:16
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile