Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
Yeşil Div.Gazetesini Festival habri PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 17:25


YEŞİL DİVRİĞİ GAZETESİNİN HABERİ


15. Hüseyin Abdal ve Divriği Çamşıhı Halk Ozanları Festivali 20 Temmuz 2007 Pazar günü, Çamşıh Balova köyünde yapıldı.

Divriği’den ve Türkiye’nin her tarafından konukların katıldığı festivalde çok sayıda halk ozanı konser verdi. Sabah saatlerinde başlayan, Hüsniye Çınar’ın sunduğu programda yer alan ozanlar ve Türk Halk Müziği sanatçıları şöyle sıralandı;

“Gülenaz, Derviş Çınar, Zeynep Karababa, Ali Yalçın, Hasan Hüseyin Koç, Mehmet Karabudak, Şenay, Özçelik, Hikmet Karadeniz, Hüsnü İyidoğan, Feyzi Delibaş, Tekin Dinçer, Grup Nurhak, Mahmut Erdal ve Gülcihan Koç.

Şenliğe katılan, CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, Divriği Kaymakamı Önder Bakan, İstanbul Divriği Kültür Derneği Başkanı Rıza Gürünlü, Ankara Divriği Kültür Derneği Başkanı Ali Yılmaz ile Çamşıhı Hüseyin Abdal Derneği Genel Başkanı Gazi Orhan Türkyılmaz birer konuşma yaptılar.

Şenlik nedeniyle tören alanı bu yıl yeniden düzenlenmişti. Dernek yönetiminde yer alan Haydar Yalçın ve İsmail Metin günler öncesinden Çamşıhı’ya gelerek festivalin ön çalışmalarını yaptılar. 19 Temmuz 2008 cumartesi günü de Hüseyin Abdal Cemevi’nde Cem yapıldı.

Festivalde bir konuşma yapan Ankara Divriği Kültür Derneği Başkanı Ali Yılmaz özetle şunları söyledi;

“Sevgili Dostlar, özellikle Ankara’da yaşayan hemşehrilerimiz bilir, Ankara’da ve diğer şehirlerde kardeş Divriği dernekleri arasındaki dayanışmayı ve yardımlaşmayı artırmak amacıyla etkinlikler düzenliyoruz. Toplumumuzu kucaklayan ve onları temsil eden eylemlikler içindeyiz. Burada da amacımız Hüseyin Abdal’ın Ulu kişiliği adı altında biraraya gelmek ve gücümüzü doğru örgütlemek, ‘biz de varız’ demektir.

Burada gençlere seslenmek istiyorum, Sevgili Kardeşlerim, Bu toprakları sevin, ananızı, babanızı dedenizi, ebenizi sevin, onları yalnız bırakmayın. Onları bu topraklara getirin, köylerimizi viran bırakmayın. Mümkünse ağaç dikin, topraklarınızı yurt edinin. Ne iş yaparsanız, ne kadar yoğun olursanız olun. Gelin buralara. Siz gelirseniz buralar canlı kalır...”


Tarih: 25.07.2008 Saat: 16:24 Gönderen: divrigi

Son Güncelleme: Pazar, 13 Mart 2011 11:00
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile