Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
Yeşil Div. Gaz.16. Festival Haberi PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 17:27


Çamşıh’ta 16. Festival YEŞİL DVRĞİ GAZETESİ

Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği’nin 16. yıldır özveri ile düzenlediği Hüseyin Abdal ve Çamşıh Türküleri Festivali 19 Temmuz 2009 Pazar günü Çamşıh Balova köyünde yapıldı.
Her yıl olduğu gibi büyük ilgi ve coşku ile karşılanan festivalde çok sayıda halk ozanı izleyenlere Çamşıh türkülerini söyledi.

Sabah saatlerinden itibaren festival alanını dolduran izleyiciler festival için yerlerini almışlardı. Çamşıh yöresi dışında Divriği’nin ve çevre ilçelerin bir çok köyünden ayrıca büyük şehirlerden gelen izleyiciler tanınmış ses sanat- çılarını zevkle dinlediler. Festivalde Bağcılar Hacı Bektaş Veli Kültür ve Tanıtma Derneği ile Divriği Çamurlu Köyü Derneği ekipleri ortak semah gösterisi sundular. Dernek Başkanı Gazi Orhan Türkyılmaz’ın konuşması ile başlayan programı Devrim Kaya ve Özgür Kaya birlikte sundular. TRT Sanatçısı Kubilay Dökme- taş, Telli Kılıç, Aynur Güneş, Tuncay Balcı, Hikmet Karadeniz, Hüseyin Fırtına, İrfan Dolaş, Ali Yalçın, Mehmet Yalçın, Meliha Karakoç, Garip Hıdır, Ezgi Erdoğan, İlyas ve Ozancan Şimşek, Ozan Direnç festivalin sanatçıları olarak yer aldılar. Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ile Çetinkaya Belediye Başkanı Gazi Şentürk’te birer konuşma yaptılar. Şentürk işçilere yaptığı %60’lık zammın kaynağını açıklarken, Gök’te kendisini seçenleri mahçup etmeyeceğine söz verdi.


Tarih: 21.07.2009 Saat: 13:23 Gönderen: divrigi


İsmail Metin gazetemizi ziyaret etti


Türkiye’deki yaklaşık 20 Alevi derneğinin kurucusu ve üyesi olduğu Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Yönetim Kurulu bu yıl ki Çamşıh Şenlikleri’ne katılacak


Geçtiğimiz günlerde ilçemize gelen ve Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Genel Başkanı Gazi Orhan Türkyılmaz ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Metin, federasyonun önümüzdeki dönemde yapacağı çalışmalarla ilgili olarak bilgiler verdi.
İsmail Metin, 9 Kasım 2008’de yapılan büyük mitingte kamuoyunun dikkatini Alevi sorunlarına çekmek istediklerini bunu da büyük ölçüde başardıklarını söyledi.
Amaçlarının ayrılık yaratmak değil, aksine haklardan eşit olarak yararlanmak olduğunu belirten İsmail Metin, “Divriği’de 100’lerce yıldır kardeş olarak yaşadık, bundan böyle de aynı olacak. Bizim isteğimiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyulması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul edilmesi, eşit yurttaşlık hakkının uygulanmasıdır. Divriği’de bir Cemevi yapılması için gerekli girişimlerde bulunacağız. Olumlu sonuçlanacağını umuyoruz”
Çamşıhı Hüseyin Abdal Derneği Genel Başkanı Gazi Orhan Türkyılmaz’da bu yıl 19 Temmuz’da düzenlenecek olan ve 16.sı yapılacak olan Çamşıhı Festivali’ne Alevi-Bektaşi Federasyonu ile Avrupa-Alevi Konfederasyonu’nun tam kadro olarak katılacaklarını söyledi.

Tarih: 17.02.2009 Saat: 12:07 Gönderen: divrigi

Son Güncelleme: Pazar, 13 Mart 2011 11:00
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile