Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
-Çamşıh'ın tarihi ve geçmişi hk. PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Cuma, 04 Mart 2011 18:53

-Çamşıh'ın tarihi ve geçmişi hk.

-Çamşıh'ın son 15 yılı

—Çamşıh Hüseyin Abdal  Festivalleri

- Çamşıh neresidir.


Sevgili dostlar bilirsiniz Çamşıh Divriği'nin önemli beldelerinden biridir. Divriği'ye mesafesi 50 km civarındadır.10 köy ve mezra hemen hemen tamamı birbirine akraba veya hısımdır.Çamşıh Ozanlar diyarı olarak ta bilinir.Aşık Veysel'e bağlama çalmasını öğreten Ali Ağa dan günümüze dek yetişmiş vefat etmiş ve hayatta olan onlarca ünlü ozan vardır. İşte bu ünlü ozanlardan bazıları.   Başta Rahmetli Feyzullah Çınar, Ali Ertekin, Âşık Ali Metin, M.Ali Karababa, Ozan Aliriza Yalçın, Âşık Hüseyin, Battal Karababa ve ismini yazmadığım çok sayıda ozanlarımız vardır. Yaşayan ozanlarımızdan Mahmut Erdal H.Gazi Metin, Derviş Çınar, İlyas Şimşek, Hüseyin Karakoç, Ali Yalçın ve ismini yazmadığım onlarca ozan işte bu beldeden yetişen ozanlardır. Çamşıh'ının suyundan mıdır nedir derler ya, Mahmut Erdal da Çamşıh'ında iki taşı birbirine vurdun mu name oluşur şiir oluşur ilham oluşur der.

Bir zamanlar Tv yokken TRT Radyolarında Çamşıh yöresinden Türküler, Çamşıh ağzı gibi anonslara her gün rastlardık. İşte bu ozanlarımız bu kültürü günümüze değin getirmek için ellerinden geleni yapmışlardır, hepsine şükranlarımı sunuyorum. Dernek olarak bizler ozanlarımızın, şairlerimizin yazdığı binlerce şiiri eseri muhafaza etmek geleceğe taşımak için çaba harcıyoruz. Bu yıl tüm ozanlarımızın eserlerini bir arada toplayıp kitap haline getirerek Kütüphanemize kazandıracağız. Bu çerçevede bu güne kadar Hüseyin Abdal Derneği Yayınları altında Kütüphanemizde 13 kitap yayınlanmıştır.

l980 öncesi köylerden kentlere göç furyasından tüm Anadolu'da olduğu gibi bizim Çamşıh'ta nasibini almıştı. Köyler boşalmış binalar bakımsızlıktan yıkılmış her köyde üç beş yaşlı insan kalmış çiftçilik yok olmuş, hayvancılık silinmiş çıplak bir Çamşıh kalmıştı. Ben dahi 25 yıl hiç Çamşıh'ına ayak basmamıştım. Feyzullah Çınar'ın dediği gibi, Çamşıh'ına vardım haraba olmuş. Gerçektende öyle idi. İşte bu gerçeğin üzerine giderek bir şeyler bulup Çamşıh'ını canlandırmamız gerektiğine inandık çalışmalara başladık. Fitili ateşleyen sayın Av. İsmail Metin'in önerisi kandan dedemiz olan Hüseyin Abdal'ın dergâhının Avşar İstasyonundan Çamşıh'ına naklini gerçekleştirdiğimiz takdirde her şey yoluna girer görüşüne bizlerde olur vererek bu konuda yönetimde birlik beraberliği sağlamıştık. Bilemeyenler için kim bu Hüseyin Abdal diyenler için biraz bilgi düşmek istiyorum. Bu Çamşıh tarihini içeren bilgileri elimizdeki belge ve bilgilere dayanarak vereceğim. Belgeler Âşık Ali Metinin Pençei El Aba adlı kitabında basılmıştır. Vereceğim çok kısa bilgiler aslında Av. İsmail Metin'in Çamşıh Tarihi ve Hüseyin Abdal adlı kitabında detaylı yazıyor ama ben arka sahifesindeki özeti aktarmak istiyorum.

''Çamşıh Tarihi geçmişi mükemmel olaylarla, onurlu yaşamla dolu bir halkın tarihidir. Ahmet Yesevi ile başlayan Çamşıh'lıların Anadolu'yu örgütleme mücadelesi Aydın, Denizli illerinde Şeyh Bedrettin ile doruğa çıkmıştır. Bedrettin isyanı sonrası uzun süre kaybolup bugünkü Bulgaristan sınırları içersinde kalan Dimetoka Bektaşi Dergâhının liderliğini yaptılar.
Hacı Bektaşi Veli Dergâhı Dedebabası Seyit Ali Baba ölünce, onun yerine tüm dünyadaki Alevi Bektaşilerin lideri olarak Kara Halil Baba (Karababa) dördüncü post sahibi olarak seçildi. Kara Halil Baba orada 34 yıl hizmet ederek vefat edince, Oğlu Hüseyin Abdal orada yetişip Anadolu'ya açıldı. Mısır, İran, Irak, Suriye'yi dolaştıktan sonra Malatya ya döndü. Sonra Divriği'ye gelip Höbek Köyüne yerleşti. Orada köylülerle birlikte toprak sahiplerine karşı mücadele etti. Çaltı Çayının kenarına Avşar'a Tekkesini kurdu.
Başta Divriği Köyleri olmak üzere Kangal, Zile, Arguvan, Akçadağ, Darende ilçeleri ile İç Anadolu'nun birçok yerinde Aleviliği örgütledi. Hüseyin Abdalın ölümünden sonra, Çocukları Sinemin Yazısı'nı (şimdiki Çamşıh toprakları) büyük mücadeleden sonra yirmi dört köy olarak aldılar. Büyük Mahmut ağa isyanı ile Osmanlıya karşı geldiler. İsyanın izleri silindikten sonra dostlarını Çamşıh'a getirip yerleştirerek onlarla yeni hayata başladılar.  Atatürk tarafından Osmanlı devleti yıkılıp yerine Cumhuriyet kurunca da adeta yeniden doğdular. Kültürü yaşamı, gelenekleri, görenekleri, adetleri, müziği ile yaklaşık kırk elli aşiret olarak Anadolu'nun bereketli topraklarında yaşamaktadırlar'' diyor yazar.

Divriğili dostlarımız başlarda yadırgamışlardı, neden Çamşıh'ta Halk Ozanları Şenlikleri düzenliyorsunuz diye bana soruyorlardı. Hepimiz biliyoruz ki büyük kentler de yaşayan köylülerimiz yaşadıkları şehirlerde köy derneklerini kurarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Bizde uzun yıllar İstanbul da faaliyetimizi sürdürdük. Pilavlar yaptık geceler yaptık ama kalbimiz hep Çamşıh'taydı. Burada bir takım eksiklikler var, Çamşıh'ının tamamını bir araya getiremiyoruz neler yapalımda tam manası ile birlik beraberliği nasıl sağlayalım diye düşünürken, yönetici arkadaşlar ve ben kolları sıvayıp araştırmaya başladık. Aşağıda anlatacağım bilgileri bir araya getirdiğinizde gerçekten çok önemli işler başarmış bir dernek olduğumuzu göreceksiniz diye düşünüyorum. Müsaade ederseniz Çamşıh neresi ve Çamşıh'lı kimdir nereden gelmiştir, neler yapmışlar neler yapıyorlar kısa kısa geçmek sizleri bilgilendirmek istiyorum.


Bizlerde o büyük insanın torunları olarak Çamşıh toprağında yaşayan herkesin onayı ile tamamen resmi yollardan dedemiz Hüseyin Abdal'ın ve Eşinin Mezarını Çamşıh Balova Köyü yakınında Döldür Dağları eteğinde Gödüklü mevkiine bir Dergah kurarak naklettik.Gerek Dergahın, gerekse Cem evi ,Mutfak,Kesimhane  ve Müştemilatının  yapılması ile bizzat ben ilgilendim.Dernekteki arkadaşlarımın da yardımıyla kısa zamanda açılışa hazırladım.l996 yılından itibaren ben her yıl 2-3 ay kalarak orada çok güzel tesisler yapıp bölgenin ve Çamşıh'ıların beğenisini güvenini kazandık. l996 dan beri Çamşıh'ta Halk Ozanları Şenlikleri düzenleyerek Anadolu'nun göbeğinde binlerce halk topluluğunu bir araya getirip senede bir günde olsa türkülerle, semahlarla, davul zurna ile hoşça vakit geçirdiğimiz gibi, hoşgörü ve dostlukları pekiştiriyor ve insanların kaynaşmasını sağlıyoruz.

Şenliklerimizin birine katılan Gazeteci Sn. Fikret Otyam Milliyet gazetesinde Çamşıh ile ilgili 4 gün yazı yazdı. Çamşıh'lılar Şenlikler düzenleyerek Kentten Köye dönüşün çaresini bulmuşlar diyordu. İşte gerçekten Şenliklerin başlaması ile Çamşıh'ta yeni yapılar yapılmaya eski yapılar onarılmaya başlandı Çamşıh'ta gözle görülür hareketlilik on yıl içinde kentten köye dönüşün doruğunda. Bütün Çamşıh'lılar yaz aylarını köyde geçirmek için can atıyor, düğünlerini, nişanlarını, sünnetlerini köylerinde yaparak kendi örf ve adetlerini de yaşatmış oluyorlar. Uzunca yıllar gurbette olup görüşemeyen akrabalar bu sayede buluşuyor görüşüyor hasret gideriyorlar. Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği yöneticileri bizler çok mutluyuz. Geçmişte köyden kent'e giden gurbetçi eşimizi dostumuzu yazın Kentten köye çekerek Çamşıh'ında görüyor kucaklaşıyoruz. Birlikte Hüseyin Abdal'ı ziyaret ediyor kesilen kurbanları lokmaları birlikte yiyor, Gödüklünün ünlü buz gibi Gödüklü suyunu birlikte içiyor, Kekik kokan Döldür dağlarının nefis havasını birlikte soluyoruz. Çamşıh'a hiç gelmemiş gençlerimiz bir kez geldikten sonra her yıl tatilini burada geçirmek için ailelerini zorluyor her yıl gelip arkadaşlarını akrabalarını ziyaret ediyorlar.

Derneğimizin ve Çamşıh 'ını sevenlerin gayreti ile İki yıl önce TRT gelerek l5 gün Çamşıh'ında belgesel niteliğinde çekimler yaptı. Rahmetli Atilla İçli'nin sunduğu Çamşıh görüntüleri gurbetteki bütün hemşerilerimizi duygulandırdı özlemlerini kamçıladı. Çevre köylerimizden birkaç dostum TV de Çamşıh belgeselini ağlayarak izledik diye söyleyince, hemşerilerimin köylerini dostlarını nedenli özlediğini bizlerinde bu özlemi ateşlediğini onlara örnek olduğumuzu, Divriği'nin tüm köylerinde doluluğun her yıl arttığını gözlemliyoruz bundanda sonsuz mutluluklar duyuyoruz.
2005 yılı Şenliklerimize ilk defa Divriği Kültür Derneği İstanbul Sn. Başkanı Rıza Gürünlü ve yönetim Kurulu, Divriği Kültür Derneği Ankara Başkan ve Yönetim Kurulu, İzmir, Antalya Başkan ve yönetim kurullarıda katıldılar kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca başta Sayın Kaymakamımız Mustafa Çit beyefendi ve diğer bürokratlar, Demokratik kitle örgütleri, Çetinkaya Belediye başkanı ve yardımcıları, Divriği ilçeden ve köylerden, Sivas tan ve kazalarından diğer komşu il ve kazalardan katılan, bürokratlar ve demokratik kitle örgütleri, binlerce hemşerimiz sanatcılardan Mustafa Özarslan, Rıza Aslandoğan, Ali Yalçın, Mine ve Hüseyin Karakoç, Ercan Papur, Fevzi Delibaş, Özgür Taşkıran, Battal Erdem, Garip Hıdır, Kemancı Hikmet, Hasan Hüseyin Koç, Pir Sultan Abdal Semah Ekibi ve sunuculuğunu Hüsnüye Çınar'ın üslendiği görülmeğe değer sevgi yumağını ve sevgili ozanlarımızı zevkle, hararetle dinleyip coştular.

Sevgili dostlar 2006 yılı Çamşıh Kültürünün ve yöresinin tanıtım yılıdır. Bu sene başlattığımız bu tanıtım atağında Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Ankara Şubesi açıldı.  Başkanlığına Ozan Hüseyin Karakoç getirildi.2.Nisan da bir konser yaparak tanıtım yapıldı. Geceye çok sayıda davetlilerin yanında Div. Kül. Der. Ankara Sn. Başk. da katılıp bir konuşma ile kutladı. Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği İstanbul Şubesi açıldı. Şb. Başkanlığına Hüseyin Şahin atandı. Şube Çamşıh'lı ekibini oluşturup Profesyonelce bir gece düzenledi.

CHP genel başkanı Sn.Deniz Baykal ve Nurettin Sözen, Algan Hacaloğlu ve 20 cıvarında Milletvekili ile eski parlamenterimiz Sn. Mustafa Timisi ve Parti Meclis üyemiz sn. Malik E. Özdemirde katıldı. Ayrıca Sivas Valisi Sn. Hasan Canpolat ve Divriği Kaymakamı Sn. Mustafa Çit de katıldı. İstanbul'da ilçeler ve belediyeler, eski dostlar, Div. Kültür Der. Üyeleri köylülerimiz katıldı.55.sanat yılını kutlayan Sn Ozan Mahmut Erdal'a, Sn.Deniz Baykal'a, Sn. Hasan Canpolat'a,  Sn. Mustafa Çit 'e plaket verildi.Türk Halk Müziği sanatcısı Arzu'nun yanında, Yöre sanatcılarımızın da yer aldığı gece çok görkemli ve bin kişinin üzerinde bir katılımla gerçekleşti.

Görsel ve yazılı basının katıldığı geceye, Div. Kül. Der. İst. Bşk. Sn. Rıza Gürünlü ve Yönetim Kurulu da katıldı. Sn. Bşk. bir konuşma yaparak konuklara hitap etti. Div. K.Der. Ankara da katıldı. Sn. Muharrem başkan bizleri yalnız bırakmadı. Çamşıh Hüseyin Abdal Der. Ankara şb. Bşk. Sn. Hüseyin Karakoç ve Derneğimizin emektarı eski başkanımız, Çamşıh sevdalısı sn. av. İsmail Metin ile Sn. Genel bşk.nımız Gazi Orhan Türkyılmaz da katıldı ev sahipliği yaptı. Başarılı bir konuşma yapıp birlik beraberlik mesajı verdi.Bende gecede akyif görev almıştım düzenleyen ve onursal başkan olarak bir konuşma yapıp konuklara hoş geldiniz dedim ve tanıtıma katkı sundum. Gecemize ve konserimize katılan tüm dostlara buradan şükranlarımı sunuyorum.
Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği olarak Ankara ve İstanbul Şubelerinin yanında Antalya ve Almanya şubelerinin açılması çalışmalarına başladık. Amacımız üyelerimize hizmet verirken daha yakın olup iletişimi ve birlik beraberliği sağlamaktır. Çamşıh Kültürünü korumak ve geleceğe taşımak ve tanıtımını yapmak öncelikli görevlerimizdendir.

Bu yıl Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Halk Ozanları Festivali 23.Temmuz 2006 da yapılacak Bu sene daha çok katılım olacağını tahmin ettiğim Festivale Divriğili tüm dernek yönetici ve köylülerimizi buradan davet ediyorum. Arıca geçen yıl sonuna doğru stabilize olan yollarımız bu yıl Valiliğin aldığı karar ile asfalt oluyor. Dernek olarak Festival alanlarındaki gölge sorununu çözmek için 500 civarında 4–5 yaşında Akasya alınıp dikildi. Bu yıl tüm eksiklikleri gidermek için çaba harcıyoruz.

2007 yılı Mart sonunda Ağaç dikme bayramı düzenleyip yüzlerce ağaç dikeceğiz. Sevgili dostlar, Çamşıh Hüseyin Abdal Derneğinin neden Çamşıh'ta Şenlikler düzenlediğimizin neden, niçinlerini ve Derneğimizin ve yöremizin bu günkü durumunu abartmadan eksik olarak sizlere anlattım.  Gerek Çamşıh ozanlarımızın eserlerini, öz geçmişlerini bir arada toplayıp yazacağımız kitabımıza, gerekse Çamşıh köylülerimizin anı ve esprilerinin kaybolmaması için iki yıllık çalışmalarımın sonunda çıkaracağımız kitap'a ilgi gösteren dostlarımızın adresime bildirmelerini rica ederken, yüreği memleketi ve köyü için atan tüm dostlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
alihaydaryalçın

Not Yukarıdaki yazı alihaydaryalçın tarafından  Divriği Kültür Derneği Dört Mevsim Dergisine yazılmış ve yayınlanmış olup  alıntıdır.01.01.2006Son Güncelleme: Pazartesi, 10 Ekim 2011 17:51
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile