Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
"Kadife Ana" filminin çekimleri DİVRİĞİ'de yapılıyor." PDF Yazdır e-Posta
Hüseyin KOÇ tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 09 Mart 2011 00:00Yönetmenliğini Erdoğan Kar"ın üstlendiği "Kadife Ana" filminin çekimleri, Sivas"ın Divriği ilçesinde başladı.Filmin senaryosunu da yazan yönetmen Erdoğan Kar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ana Film"in yapımcılığını üstlendiği "Kadife Ana"nın , Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle çekildiğini söyledi.

             Kar, filmin, ailesini terörde kaybetmiş, tek erkek torunuyla yaşayan yaşlı bir kadının, kaybolan torununu bulmak için şehir şehir dolaşması ve bu uzun yolculuğunda geçen bazı maceralarla sonunda bulduğu torununu tekrar elinden kaçırmasını anlattığını konu ettiğini belirterek, "Filmin başrol oyuncusu ise tiyatrocu olan, birçok dizide ve filmde yer alan, 1986 yılında "Sen Türkülerini Söyle" filminde Kadir İnanır ile kamera karşısına geçerek hafızalara yer edinen Aytaç Öztuna" dedi.


             Filmin çekimlerinin 40 kişilik ekiple devam ettiğini ifade eden Kar, "Ekipke 18 kişilik oyuncu kadrosu var. Başrol Aytaç Öztuna"nın torununu Yener Çalışkan, kitapçıyı Mehmet Ünal, sivil polisi Emre Özcan canlandırıyor. Yavuz Akçay, Reyhan İlhan, Resul Okan ve Murat Çimen de oyuncular arasında bulunuyor" diye konuştu.

            Çekimler, Divriği ilçe merkeziyle mekan olarak uygun 8 köyde yürütülüyor. Rakımı yüksek köylerde devam eden çekimler, zor şartlar altında gerçekleşiyor. Kar ve soğuk havaya rağmen çekimlere ara vermeyen ekip, Divriği"den sonra İmranlı, Mardin ve Diyarbakır"da çekimlere devam edecek. Filmin 

Eylül ayında gösterime gireceği , GALASININ DA DİVRİĞİ ‘de yapılacağını bildirdi.

           Erdoğan Kar"ın ilk uzun metrajlı filmi 1986 yapımlı "Su". "Düşman", "Maden", "Adak", "At" ve  "Nehir"  filmlerinde  yönetmen  yardımcılığı yapan Kar, halen Türk Sineması Konseyi sözcüğünü yürütüyor. 


        Filmlerinde toplumsal sorunları işleyen ve bu sorunlara dikkati çeken Kar, ilk filmi Su"da olduğu gibi ikinci uzun metrajlı filmi Kadife Ana"da da toplumsal olaylara dikkati çekiyor.


DİVRİĞİ BELEDİYE BAŞKANI GÖK"TEN "KADİFE ANA" FİLMİNİ ÇEKEN EKİBE YEMEK

          Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, ilçede çekimleri devam eden "Kadife Ana" filminde görev alan ekibe yemek verdi.

        Divriği Belediye Oteli Restoranı"nda verilen yemeğe, Kaymakam Salih Ayhan, Garnizon Komutanı Binbaşı Kadir Oğuz, Cumhuriyet Savcısı Buğra Türker, Emniyet Müdürü Ahmet Şaşmaz ile filmde rol alan oyuncular ve teknik kadro katıldı.

         Belediye Başkanı Gök, yemekte yaptığı konuşmada, film ekibinin ilçenin tanıtımına oldukça büyük katkısı olacağını belirterek, "Kadife Ana filminin toplumun kanayan yarası terör sorununu ele aldığını öğrendik. Güzel bir çalışma olacağını zannediyoruz. Film ekibi gece gündüz çalışıyor, bu zor şartlar altında onlara elimizden gelen desteği veriyoruz. Kaymakamlık ve ilçe kurumlarımız her zaman onların yanında. Bizler de bu manada onları yalnız hissettirmemek için böyle bir organize düzenledik. Film hem toplumun kanayan bir yarasına ayna tutacak, hem de ilçemizin tarihi ve turistik bölgelerinin tanınmasına vesile olacaktır" dedi.


HABER : CNN TÜRK KÜLTÜR

Mücahit KOÇ (A.A.SİVAS)


10.03.2011


Son Güncelleme: Perşembe, 10 Mart 2011 14:41
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile