Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
YENİ DİVRİĞİ İNTERNET GAZETESİ ÇAMŞIH VE TANITIMI YAZIMIZ PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 05 Ağustos 2012 19:22

alt1.AGUSTOS 2012 TARİHLİ SAYISINDA YAYINLANMIŞTIR.


DİVRİĞİDEKİ EN BÜYÜK FESTİVAL  “ÇAMŞIH TÜRKÜLERİ FESTİVALİ”

 Ozanlar diyarı olarak ta bilinen Çamşıh beldesi yıllardan beri Divriği de Festivaller yaparak ilçemizde en büyük festival yapan belde ünvanını hak etmiştir. Bu yıl da 19. HÜSEYİN ABDAL VE ÇAMŞIH TÜRKÜLERİ FESTİVALİ oldukça geniş katılım ve coşkuyla gerçekleşmiştir. Burada hem Çamşıh Hüseyin Abdal Derneğini hem de beldeyi sizlere tanıtmak istiyorum.

 Bilindiği gibi 1996 yılından beri aktif olan derneğimizin genel merkezi Çamşıh Hüseyin Abdal Cemevi kompleksi içindedir. Hüseyin Abdal Türbesinin Çamşıh’ına naklinden sonra Çamşıhta bir devrim başlatılmış Çamşıh halkı köylerdeki evlerini ya yenilemiş ya da yeni binalar yaparak Çamşıh köylerinin modern köy görünümüne kavuşmasına katkı koymuştur. Bu süreç ulu büyüğümüz Hüseyin Abdal Sultanın buraya gelmesi ve duyarlı insanların ona yürekten duyduğu sevgi ve saygının gösterilmesiyle başlayan bir süreçtir.

 HEP İLKLERİ YAŞAYAN ÇAMŞIH

 Derneğimiz 1996 yılından beri Çamşıh’ta festivaller düzenleyerek köylülerimizin birlikteliği, dostlukların tesisi, gençlerin kaynaşması, akrabaların birbirini tanıması, hoşgörü ve kardeşliğin pekişmesini sağlamıştır. Bu kaynaşmaya Divriği, Kangal, Zara köylerini de davet ederek ortak etmiştir.1996 yılından sonra Çamşıh ve çevre köyleri doluluk yaşayarak yaz aylarını köylerinde geçirmeye başlamış bu güzellik günümüze değin coşkuyla gelmiştir. Dolaysıyla Divriği esnafına da maddi kaynak sağlamada Çamşıh halkı ön sıraları almaktadır. Çamşıh köyleri hep ilkleri yaşamış bölge köylerine örnek olmaya devam eden bir beldedir.

 Divriği köyleri içinde ilk ozan Çamşıh’ta çıkmış Alevi deyişleri gelenek görenekleri ozanlarımız tarafından TRT de programlar yapılarak tanıtılmış ve yaşatılmıştır.İlk Orta okul Çamşıh’ta yapılmıştır. Divriği’de ilk  Cem evi Çamşıh Hüseyin Abdal Cemevi olması özelliği de taşımaktadır.İlk Festival Divriği de HÜSEYİN ABDAL VE ÇAMŞIH TÜRKÜLERİ FESTİVALİ dir.İlçemizde ilk defa 1996 dan beri köyler yenilenmiş çevre köylerinde yenilenmesine ve doluluk yaşanmasına vesile olmuştur.

Derneğimizin çalışmaları sonunda 32 km asfalt yol yapımı ile Divriği ilçesinin en uzun asfalt alan beldesi olmuştur. Son olarak geçen yıl Cem evimize kadar da yollar da asfaltlanmıştır.

Meralarımızda yetişen keklik, tavşan, bıldırcın ve yaban hayatını katleden avcılara daimi yasak getirterek Çamşıh bölgesi devlet avlağı statüsüne çıkartılmıştır.

KÜLTÜRÜMÜZ VE TANITIMI

 Çamşıh Kültürü tanıtımları 1996 yılından beri yapılmaktadır. Başta Ozanlarımız olmak üzere gelenek göreneklerimiz ve Çamşıh kültürü her alanda tanıtım atakları ile bu güne kadar gündemde tutulmuştur.Bu gün zirvede olan tanıtımlarımız Televizyonlar,Radyolar,Gazeteler,Dergiler,köşe yazarları,kitaplar, makaleler, sosyal paylaşım siteleri,internet  www.camsih.com sitemiz ile de her kesime ulaşılmaktadır.

 Büyüyen kendinden söz ettiren bir Çamşıh varken bu sürecin devam etmesi elbette duyarlı insanların derneğe sahip çıkması yönetimlerde aktif olması ve maddi katkı koyması ile devam edecektir. Ben Çamşıhlıyım ve o toprakların insanıyım diyen her bireyin bu toplumsal sorumluluğa gücü nispetinde sahip çıkması gerekir. Büyük emeklerle kurulmuş ÇAMŞIH HÜSEYİN ABDAL DERNEĞİ adını ozanlarıyla, şairleriyle, kültürüyle, Hüseyin Abdal Türbesi, Cemevi ve Gödüklü de kurulan festival kompleksiyle geleceğe taşımada birlik beraberlik içinde olmalıdır diye düşünüyorum.

Bu kültüre kim nerede katkı koymuş gelenek göreneklerini yaşatmada çaba sarf etmiş ise sonsuz şükranlarımı sunuyor teşekkür ediyorum.

Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Onursal Başkanı

Ali Haydar Yalçın

Not.Bu Gazete de yayımlanan yazımıza unutulup yazılmayan 2 TEMMUZ "1993 SİVAS MADIMAK ŞEHİTLERİ ANITI 'da Çamşıh Hüseyin Abdal  Türbesi,Cemevi

Kompleksinde yapılarak yer almıştır...

Son Güncelleme: Salı, 02 Ekim 2012 14:03
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile