Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
DİVRİĞİ'DE BİR İLK DAHA “ 2 TEMMUZ 1993 MADIMAK ŞEHİTLERİ ANITI” YAPILDI. PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 05 Ağustos 2012 19:30

alt


YENİ DİVRİĞİ İNTERNET GAZETESİ
1 AĞUSTOS 2012 TARİHLİ SAYISI

DİVRİĞİDE BİR İLK DAHA “ 2 TEMMUZ 1993 MADIMAK ŞEHİTLERİ ANITI”

Divriği’de bir ilke daha imza atarak 1993 yılında hunharca yakılan 33 insanımıza ait yüzyıllara taşınmasını istediğim anlamlı, kaliteli ve görkemli bir anıt yaptırdım.2 yıldır üzerinde çalıştığımız anıtı Çamşıh’lı Mermer Ustası Battal Karakuş işçiliğini üstlenerek yapıp teslim etmiştir. Bu güzel anıt 22. Temmuz.2012 tarihinde Festivalimizle birlikte açıldı. Festivale güzellik katarak damgasını vuran ANIT AÇILIŞI görülmeye değerdi. Şehit annelerinin kurdeleyi kesmesi, gözyaşları ve ağıtlarla açılması yüreklerimizi burktu. Açılışa katılan her konuğun duygulu anlar yaşadığı ve ağladığı görüldü. Neden Çamşıhta 2 Temmuzda katledilen 33 cana ait anıt yaptırdım anlatmak istiyorum.

1993 yılından beri Alevi toplumu yangın yerini yol eyledi. Her yıl temmuz ayının 2. günü toplanıp Madımak Oteli önünde isteklerimizi dile getiriyoruz.Başlarda Madımak oteli restoranı ile kebap satıyor bu da canımızı daha da yakıyordu. Feryatlarımızı duyanlar nihayet orayı kamulaştırıp Kütüphane ve Kültür Merkezi yaptılar. Hâlbuki burasının utanç müzesi olması gerekmez miydi?İnşallah sesimizi duyanlar olurda isteğimizi yerine getirir bu ızdırabı dindirirler.

Bu anıt Madımakta yanan Çamşıh’lı 3 genç kızımızın anısına, orada yanan 33 canın aileleri ve tüm Alevi Camiasına, onları unutmamak ve geleceğe taşımak adına yaptırdığım bir anıttır. Ben Çamşıh’ına her gelişimde Handan Metinin, Gülsün Karababanın ve Gülender Akçanın gözü yaşlı ailesini görüyor onlarla birlikte yaşıyorum. Onların ızdırabına ortak olmak istiyorum ama yüreklerindeki acıyı benim ortak olmam dindiremiyor. Yaptırdığım bu anıt benim bu ailelere olan borcumdur. Bu anıt 2 Temmuzda yanan 33 insana olan borcumdur. Bu anıt Çamşıhlılara ve Alevi Camiasına, Aydınlara, Laiklere, Cumhuriyeti sevenlere, Özgürlükten yana olanlara, bu ülkede dostça kardeşçe hoş görüyle yaşamak isteyen toplumlara olan borcumdur. Bu borcumu hiç kimseden maddi destek almadan gerçekleştirip Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği yönetiminin korumasına teslim ettiğim içinde mutluyum. 2Temmuz 1993 MADIMAK ŞEHİTLERİMİZ ANITI Çamşıh Hüseyin Abdal Cem evi kompleksi içindedir.

Derin saygılarımla

Ali Haydar  Yalçın


Son Güncelleme: Pazartesi, 26 Kasım 2012 14:05
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile