Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ÇAMŞIHTAN BU KEZ SEVİNDİRİCİ HABER VAR PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 06 Ekim 2013 09:19

ÇAMŞIHTAN BU KEZ SEVİNDİRİCİ HABER VAR

8-10 yıl önce Çamşıh ovasına ya kırkgöz çayından yada Güneş çayından su aktarılması tüm tarlaların sulanması sulu tarıma geçilmesi için o dönemin kaymakamı sayın Bilal Çelik ile Valiliğe, il genel meclisine, Devlet Su İşlerine gidip projemizi anlatmıştık.Bu işle bizzat ben ilgilenmiştim.İyi karşıladılar ama para tahsisimiz yoktur ileriki yıllarda gene gelin paramız olursa neden yapmayalım dediler.
Bu işi hayata geçirmemiz için oldukça yüklü paraya ihtiyaç vardı, dosyayı rafa kaldırmıştık.
Sulu arazide neler olmaz ki diye düşünüyor Çamşıhının kaderini değiştiririz diyoruz. Bilindiği gibi Çamşıhta patates soğan ekip satan on kişinin üzerinde dostumuz var. Bunlar çok uzun yıllardır bu işi Niğde, Nevşehir, Adana da yapıyorlardı hala da yapıyorlar. Son 2- 3 yıldır Kangalın sulu arazilerine çok büyük icarlar vererek patates üretiyor tüm Türkiye’ye toptan satıyorlar. Bu genç dostlarımız kendi tarlalarının yanında Çamşıhlı diğer ailelerinde tarlalarını kiralayıp patates soğan işini Çamşıhta yaptığında Çamşıhın çehresi değişir, Köye akın başlar herkes refah içinde yaşar diye düşünülmez mi.Elbet bunlar hayal değil...

Bu realiteyi düşünen Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği başkanı sn. Gazi Türkyılmaz hocamız dernek yöneticileri ve köy muhtarları ile bir dizi toplantılar yaparak gerekli girişimde bulunma kararı alarak Sivasın yolunu tutmuştur.
Köy muhtarlarını yanına alarak önce İl genel meclisi genel sekreteri Sayın Salih Ayhan beyin yanına gidilmiş durum anlatılmış, salih bey sağ olsun iyi karşılamış yol haritasını çizerek gidecekleri ve netice alacakları makamları tek tek izah ederek gereğini yaparız demiş.
Komisyon Vali beyle daha sonrada DSİ müdürü ile görüşüp Çamşıhının kanalizasyona olan ihtiyacının yanında sulu tarıma geçmek istediklerini bu konuda yardım edilmesini talep etmiş dilekçelerini ilgili makamlara vermişlerdir.
İlgili makamlar bir gölet ve sulama kanalları yapılması için düğmeye basmışlar. Yakında Başören köyü altındaki havza veya başka bir alan için gelecek yerüstü ve yeraltı sularını değerlendirerek Çamşıh’ın ı sulu araziye kavuşturacaklarının müjdesini vermişler. Ayrıca Çamşıh köylerinin kanalizasyon tesisinin de yapılacağını müjdelemişlerdir.

Bu haberi bana Cuma günü Gazi Hoca Sivas’tan bildirdi ama zaman bulup bu gün ancak yazabildim. Ben yıllar önce bu konuya çok emek vermiş ancak başaramamıştım. Şimdi bu girişimlerinden dolayı sn. Başkan Gazi Türkyılmazı candan kutluyorum. Biliyorsunuz Çamşıh’ının asfalta kavuşmasında Gazi Hocanın da emekleri unutulmaz. Hocam varol emeğine yüreğine sağlık.Başarılarınızın devamını diliyor teşekkür ediyorum..
Köy muhtarlarımızdan ikisi,” biz su istemeyiz” diye veya başka sebeplerden dilekçeye imza atmamış tepki göstermişler. Burada kendilerini sağ duyu ile düşünmeye davet ediyorum. Çamşıh köyleri bir bütündür ve o beldede hiç bir köyün kendisini özerk gösterme hiç bir projeye katılmama zevki yoktur.Projeye imza atmamak ,biz köyümüze kanalizasyon ve sulama tesisi istemiyoruz demektir ki bu yanlıştır.Dostlarım köyünüzdeki insanları ayrıştırmayın , bu gün siz muhtarsınız ama seneye belki de muhtar olmayacaksınız biraz makul olun ve verilen evrakları imzalayın... Saygılarımla,

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile