Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
Ozan Mehmet Ali Karababa PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 21:57
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

alt

DİVRİĞİ GAZETESİ

OZANLARIMIZ


Yayın tarihi. 1 haziran 2007-06-16


 sayı. 10


OZAN MEHMET ALİ KARABABA


 Değerli dostlar merhaba,

Bu sayımızda da Çamşıh ozanlarımızdan ünlü Ozanımız MEHMET ALİ KARABABA’yı anmak ve tanıtmak istiyorum. OZANLARIMIZ köşesinde bu güne kadar yazdığım ozanlarımızı okuyan dostların doğru bir iş yaptığımı belirtip övgüyle bahsetmelerinden yazmaya devam et demelerinden dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Mehmet Ali Karababa 1934 yılında Şahin köyünde doğmuştur. Âşık Battal Karababa'nın ve Şakire'nin oğludur. Çocukluğu ve gençliği köyünde geçmiştir. Musa Mahmut’un kızı Hatun kız ile evlenmiş, bu evlilikten beş çocuğu olmuştur. Gülsüm ismindeki kızını 1993'teki Sivas'taki Madımak Oteli yangınında yitirmiştir. Diğer kızı Zeynep, babasının mesleğini icra etmektedir.

Askerlik sonrası önce İstanbul'a gitmiş, orada Sanayi Mahallesinde ikamet etmiş; saz kursu açmıştır. Daha sonra Ankara'ya taşınmıştır. Ancak sazdan ve türkü söylemekten bir türlü umduğunu bulamayınca, Divriği'ye dönmüş, Cürek maden işletmesinde işe girmiştir. Cürek'te kendisine bir ev yapmış, uzun müddet burada kalmıştır. 1990'da emekli olduktan sonra Ankara'ya Nato Yolu semtine taşınmıştır. Âşık Ali Kızıltuğ ile bir saz evi açmış, sonra kıraathane işletmiştir.

Saza ve şiire yönelmesinde babası Battal Karababa'nın büyük oranda etkisi olmuştur. Şiirlerinde genelde gurbet, sıla hasretlik gibi konuları işlemiştir. Sesi oldukça gür olup çok iyi bağlama ustasıdır. Yılmaz Güney'in "Hudutların Kanunu" adlı filmin fon müziği M. Ali Karababa'ya aittir. Geçimini sazdan, âşıklıktan sağlamıştır. Sayısız konserlere katılmış, İstanbul ve Ankara'da açtığı iş yerinde saz dersleri vermiştir. 1964'te radyoda mahalli sanatçı olarak programlar yapmıştır. On kadar plak ve dört kaset doldurmuştur.*
2 Temmuz 1993'te kızı Gülsüm'ü Sivas olaylarında kaybetmesi üzerine kalp krizi geçirmiş, 1995'te de Almanya'da konser verdiği sırada, ikinci defa kalp krizi geçirmiştir. Aynı yıl Ankara'da ikinci defa geçirdiği krizi geçirmiş, tedavi edildikten sonra yurda dönmüştür. Aynı yıl yine evine geldiği sırada yolda bir kriz daha geçirmiş ve ruhunu teslim etmiştir. Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedilmiştir.

YÜRÜ YALAN DÜNYA

Yürü yalan dünya sana da kalmaz
Ben murat almadım alanlar alsın
Yuva yıkanların yuvası olmaz
Bir yavruya muhtaç ettin sen beni

Padişah değilim sarayım olsun
Baykuş öten bağım hep sana kalsın
Ağlayanın ahı gülenin olsun
Ağlattın da güldürmedin sen beni

Yalın ayak başı açık dolaştım
Açlığınan pençeleşip savaştım
Nalladın atını peşime koştun
Kamçıladın kırbaş ile sen beni

Ağa olup sömürmedim milleti
Tefeciler getirmiştir illeti
Gebertmedin böyle zalim çok iti
Bir zehire muhtaç ettin sen beni

Ben ölürsem bana hoca gelmesin
Aptes alıp boşa namaz kılmasın
Karababa isem kefen sormasın
At dağlara kuşlar yesin sen beni

Kültürümüze değerli katkılar koyan ünlü ozanımızı ve yitirdiğimiz tüm ozanlarımızı buradan saygıyla anıyorum. Yitirdiğimiz ozanlarımızı bu köşeden anmaya ve tanıtmaya devam edeceğimi bildirir, Kültürümüze gönül veren siz değerli dostlarıma saygılar sunarım.25.MAYIS.2007 ALİ HAYDAR YALÇIN

* Kaynakça: Av. İsmail Metin Arşivi / Hüseyin Gazi Metin, Alevilikte Cem, Ankara 1997, s. 352. / Halk Ozanları ile Mamak (Mamak'ta Yaşayan Halk Ozanları), Ankara, 1997, s. 175-178.


Son Güncelleme: Salı, 01 Mart 2011 21:42
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile