Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
Çamşıh Ozanları
Ozan Feyzullah Çınar PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 02 Mart 2011 11:49

altDİVRİĞİ GAZETESİ

1 MART 2007 

YIL 1 SAYI:7

OZANLARIMIZ KÖŞESİ


OZAN FEYZULLAH ÇINAR

 Merhaba değerli dostlar,

Bundan böyle bu köşede siz değerli dostlarımla birlikte olmaya gayret göstereceğim.

Halkın içinden gelen,duygularımızı,düşüncelerimizi,yüreğimizdeki acıyı,kederi,sevinci dizelere deyişlere şiirlere ,türkülere  döken , kültürümüzü en iyi şekilde tanıtan  değerli halk ozanlarımızı bu köşede tanıtacağım.

Bu sayıda Çamşıh’lı ozanımız FEYZULLAH ÇINAR dan başlayarak diğer ozanlarımızı her sayı tek tek yazacak diğer yörelerdeki ozanlarımızada yer vereceğim.

 Feyzullah Çınar'ı yazarken 1997 yılında yayınlanan Rooll Dergisine yazan Sevgili Ulaş Özdemir’in yazısına rastladım, Feyzullah Çınar’ı o kadar güzel yansıtmışki  o yazıyı alıntı yaparak sizlerle paylaşmak istedim.


Son Güncelleme: Cuma, 10 Haziran 2011 18:40
 
Ozan Derviş Çınar PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 22:16

DİVRİĞİ GAZETESİ


2008 Kasım Sayısı

OZAN DERVİŞ ÇINAR

.1940 yılında Çamşıh’ının Gürpınar Köyü’nde doğmuştur. Baba adı Mustafa, anne adı Meryem’dir. Dört çocuklu ailenin (Derviş, Safiye, İbrahim ve Aziz) ilk çocuğudur. İlkokulu köyünde 1952 yılında bitirmiştir. Daha sonra dışarıdan ortaokul ve liseyi bitirmiştir. Çocukluk çağında İstanbul’a gitmiş, orada çıraklık yapmış ve çalışmıştır. On altı yaşında babasının dayısının kızı İnci ile evlenmiştir. Askere gitmeden önce iki kızı olmuştur. Askerlik sonrası kamu hizmetinde görev almış, İstanbul, Malatya ve Ankara’da çalışmıştır. Eşi İnci Çınar Almanya’ya işçi olarak gitmiş, arkasından da kendisi Almanya’ya gitmiş olup belirli bir süre Almanya’da yaşamıştır. Üçü kız (Gülizar, Gülcihan, Meryem) ve iki oğlan (Metin ve Onur) olmak üzere beş çocuk babasıdır.

Son Güncelleme: Pazartesi, 28 Şubat 2011 21:09
 
Hüseyin Gazi Metin PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 22:12DİVRİĞİ GAZETESİ

Yayın Tarihi.01.11.2007

Sayı.15

OZAN HÜSEYİN GAZİ METİN

 

Merhaba dostlar

Bu gazete yayın hayatına başladığında gazeteyi çıkaran dostum Yahya Bayar ile konuşuyoruz, Gazetede yazılması gerekli olanlar içinde kültürümüzün bir parçası olan hatta en önemli yeri dolduran OZANLARIMIZ başlığı altında bir köşe açsak kabul görür mü diye düşündük. Yahya iyi olacağını kabul göreceğini söyledi, ben o aralar Televizyon programları yapıyor aynı konuyu işliyordum. Gerçekten önemli bir eksiklik olurdu bu köşeyi açmasak diye düşünmeme sebep olan bana gelen telefonlar ve mailler oldu.

Divriği den başlayıp daha sonra diğer ozanlarımızı yazarım diye düşünüp kendimce bir program yapmak istedim. Ben Çamşıh’lı olduğumdan değil ,ozan deyince ilk aklıma gelen Çamşıh bölgesi oldu. İç Anadolu’ya hatta tüm yurdumuza baktığımızda bu kadar ünlü ozanın hepsinin bir bölgede çıkmadığını görürsünüz. O nedenle buradan başladım ve yazmaya devam ediyorum.

Son Güncelleme: Pazartesi, 28 Şubat 2011 21:06
 
Ozan Mahmut Erdal PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 22:00

alt

DİVRİĞİ GAZETESİ

OZANLARIMIZ

Yayın Tarihi.01.10.2007 Sayı . 14


OZAN MAHMUT ERDAL


Günümüzün Çamşıh Ozanlarından Mahmut Erdal’ı sanırım tanımıyan azdır.Yıllarca bıkıp usanmadan Radyolarda Televizyonlarda programlar yaparak ozanlık geleneğini yaşattığı gibi,  Türklerimizi,Deyişlerimizi,Destanlarımızı,Ağıtlarımızı icra eden  yaşlı ve genç ozan ve sanatçılarımızı da tanıtmada ön sırayı alan bir büyüğümüzdür.2007 yılı başından beri de DEM TV de program yaparak  kültürümüzün tanıtımında ilerlemiş yaşına rağmen olağan üstü gayret göstererek  yaptıkları fedakarlıklarından dolayı burada şükranlarımı sunuyorum.


Son Güncelleme: Pazartesi, 23 Ocak 2012 21:29
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Son >>

Sayfa 2 / 4