Çamşıh Ozanları

aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
ali metin
aliertekin mehmetalikarababa alirizayalcin fezullahcinar mahmuterdal
Çamşıh Ozanları
Ozan Mehmet Ali Karababa PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 21:57
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

alt

DİVRİĞİ GAZETESİ

OZANLARIMIZ


Yayın tarihi. 1 haziran 2007-06-16


 sayı. 10


OZAN MEHMET ALİ KARABABA


 Değerli dostlar merhaba,

Bu sayımızda da Çamşıh ozanlarımızdan ünlü Ozanımız MEHMET ALİ KARABABA’yı anmak ve tanıtmak istiyorum. OZANLARIMIZ köşesinde bu güne kadar yazdığım ozanlarımızı okuyan dostların doğru bir iş yaptığımı belirtip övgüyle bahsetmelerinden yazmaya devam et demelerinden dolayı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Mehmet Ali Karababa 1934 yılında Şahin köyünde doğmuştur. Âşık Battal Karababa'nın ve Şakire'nin oğludur. Çocukluğu ve gençliği köyünde geçmiştir. Musa Mahmut’un kızı Hatun kız ile evlenmiş, bu evlilikten beş çocuğu olmuştur. Gülsüm ismindeki kızını 1993'teki Sivas'taki Madımak Oteli yangınında yitirmiştir. Diğer kızı Zeynep, babasının mesleğini icra etmektedir.

Son Güncelleme: Salı, 01 Mart 2011 21:42
 
Ozan ve Şair Ali Rıza Yalçın PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 21:54

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4


DİVRİĞİ GAZETESİ

Yayın tarihi. 1 mayıs.2007

Sayı.9İlk önce telefonla, maille beni tebrik eden bu köşeye yitirdiğimiz Ozanlarımızı yazmamdaki kalıcı belgenin yüz yıllara taşınmasına vesile

Olduğumu düşünen dostlarıma teşekkür ediyor, derin saygılarımı sunuyorum.

Divriği Gazetesinin bize ayırdığı bu köşede yitirdiğimiz ozanlarımızı yazmaya devam edeceğim. Bu sayımızda da amcamın oğlu, Ünlü Şair ve Ozanımız Ali Rıza Yalçın‚ı tanıtmak istiyorum. Ancak köşemizin aldığı kadarıyla kısa özet olarak yazmaya çalışacağım.

ALİ RIZA YALÇIN

Ali Rıza Yalçın 1929 yılında Divriği, Çamşıh, Gölören, Kaygısız köyünde Hüseyin ve Şehriban Yalçın’ın 5. çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk Okulu Şahin köyünde okuduktan sonra Sivas Pamuk pınar Köy Enstitüsüne devam etti, ancak bitirmeden okulu bıraktı. Orada Ünlü Ozan Âşık Veysel ile tanışıp saz dersi alarak bağlamayı öğrendi. Genç yaşta Baloağa köylü Sultan hanımla evlendi. Çiçek, Niyazi, Şehriban isimlerinde 3 çocuğu oldu. Askerlikten sonra sık sık İstanbul da çalışıp tekrar köyüne geldi. Sonunda İstanbul‚a taşınmaya karar verip ailesini alarak tekrar İstanbul‚a gelip özel bir şirkette çalıflmaya başladı. Uzunca yıllar aynı şirkette yöneticilik yaparak oradan emekli oldu. Ümraniye Dudulu da bir ev yaptırıp oraya yerleşti. Sosyal faaliyetleri sever sık sık köylülerinin düğünlerine gider köy hasreti çeken hemşerilerine Çamşıh şiirleri okur hasret gidermelerini sağlardı. Yaşamı boyunca boş durmamış siyasetiyle, sosyal faaliyetleriyle, yardımseverliği ile her zaman herkesin yanında yer almayı bilmiştir. Çok aktif olduğu dönemlerde çeşitli dergilerde gazetelerde sık sık yazılar şiirleri yayınlanır ödüller alırdı. Özellikle „Türk Folklor


Son Güncelleme: Cumartesi, 21 Ocak 2012 12:31
 
Şair Ali Ertekin PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 21:45Divriği Gazetesi

01.09.2007 Sayı 13

OZANLARIMIZ KÖŞESİ

 

ŞAİR ALİ  ERTEKİN

Değerli Dostlar,

Ağustos sayımızda bu köşede Ozanlarımız yazısı yayımlanamadı, Sevgili gazete yetkilileri mailde oluşan bir teknik hatadan ötürü yayımlayamadıklarını izah ederek özür yazmışlar. Böyle şeyler oluyor bende sizlerden özür diliyor, kaldığım yerden devam ediyorum.

Trajik bir yaşam hikâyesi olan Ünlü şairimizi burada sizlere tanıtmak ondan örnekler vermek sayfalar dolusu yazmak şiirlerini aktarmak beni mutlu ederdi. Ancak bu köşede yazabildiğimce özet olarak yaşam hikâyesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Yüzlerce şiiri olan şairimizin birçok türküsü ozanlarımız tarafından bestelenip okumuştur.


Son Güncelleme: Cumartesi, 21 Ocak 2012 12:26
 
Aşık Ali Metin PDF Yazdır e-Posta
Ali Haydar Yalçın tarafından yazıldı.   
Pazar, 27 Şubat 2011 21:38

DİVRİĞİ GAZETESİ

Yayın Tarihi.1 Nisan 2007-06-2007

Sayı.8 yıl 1

 ÂŞIK ALİ METİN 

21.Mart.2007 de SU TV de  Âşık Ali Metin Dedeyi andık. Bu kez programımıza Ünlü ozanımız Mahmut Erdal, Hüseyin Gazi Metin ve Hüseyin Karakoç da katıldılar.


Ozanlarımız Kültürümüzü en iyi yayan ve bizleri en iyi temsil eden insanlardır diyoruz ama sağlıklarında ozanlarımıza yeterli ilgiyi gösterip değer veriyormuyuz? Görüyoruzki hiç bir zaman hiçbir ozanımıza gerektiği kadar değer verilmemişiz, öldükten sonrada baş tacı yapmışız. Bu süreç Yunus Emre ve Pir Sultan Abdal’dan başlar günümüze dek gelir. Bakınız yakın tarihte yitirdiğimiz ozanlarımıza, bu ozanlarımızın ünü yurt dışına taşmış ozanlardır. Âşık Veysel, Âşık Daimi, Âşık Mahsuni Şerif, Ozan Feyzullah Çınar, Mehmet Ali Karababa, Ali Ekber Çiçek,

Son Güncelleme: Cumartesi, 21 Ocak 2012 11:54
 
Diğer Makaleler...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Son >>

Sayfa 3 / 4